Gjatë një vizite në Iripin në veri të Kievit, presidenti francez Emmanuel Macron tha se janë kryer krime lufte dhe masakra.

Macron theksoi se Ukraina duhet të fitojë në këtë konflikt kundër Rusisë, dhe të jetë në gjendje t’i rezistojë.

Macron po qëndron në Ukrainë së bashku me dy liderë tjerë evropianë, kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe kryeministrin italian Mario Draghi.

Që të tre liderët prej fillimit të pushtimit rus janë kritikuar ashpër nga Kievi, për mos dërgimin e armëve të sofistikuara të kalibrit të rëndë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Dimitrievski kritikon punën e Filipçes: Testet shumë po vonohen, madje deri në 7 ditë

Kryetari i Kumanovës, Maksim Dimitrievski, në një deklaratë për Tv Alfa, ka…

Presidentja e Komisionit Europian zbulon deri kur do të vazhdojë izolimi për shkak të koronavirusit

“Personat e moshuar mund të duhet të qëndrojnë të izoluar deri në…

Gjykata ndalon shitjen e librit ku Fërçkovski akuzohet për atentatin ndaj Gligorovit

Gjykata Themelore Shkupi 2 për shkak të shkeljes së të drejtave personale…

Maqedoni: Administrata përfiton një pagë shtesë para zgjedhjeve lokale

Vendimi i Qeverisë së Maqedonisë së Veriut për të ndarë rreth katër…

Në Klinikën Infektive mbi 10 persona të dyshuar me coronavirus, rezultatet dalin sot

Në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, aktualisht janë mbi…