Moska zvogëlon ambiciet e saj

Në më shumë se një muaj luftë në Ukrainë, Rusia nuk i ka ndalur bombardimet ndaj objektivave civilë duke shënuar me qindra viktima.

Sulmi i përqëndruar në Mariupol ka shkatërruar 80% të infrastrukturës së qytetit. Rezistenca e forcave ukrainase nuk iu ka dhënë mundësinë rusëve të marrin atë që ata deshën.

Nga bombardimet në teatrin e Mariupolit në datën 16 Mars ku ishin të strehuar mbi 1 mijë qytetarë ende nuk ka shifra të sakta mbi viktimat.

Sipas zyrtarëve ukrainas, rreth 300 persona kanë humbur jetën, ndërsa dëshmitarët thonë se nuk kanë parë askënd të dalë prej andej.

Këtë të shtunë në mesazhin e tij presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski bëri thirrje që bisedimet të vijojnë, ndërkohë që Moska sinjalizoi se po zvogëlonte synimet e saj për t’u fokusuar në territoret separatiste pro-ruse.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Johnson: Kjo është katastrofë! Kërkon mbledhje urgjente të NATO-s

Boris Johnson e ka quajtur katastrofë për kontinentin europian atë që po ndodh…

ASH tash do të kryesojë Këshillin komunal në Gostivar

Besim Memedi nga Aleanca për Shqiptarët (ASH) është kryetari i ri i Këshillit…

Monitorim ndërkombëtar i rasteve gjyqësore! A do të merret BE-ja me rastin e Kumanovës?

“Aksioni 2021” që po promovohet nga Qeveria, në pjesën e gjyqësorit parasheh…

Seanca e radhës ndaj ish-krerëve të UÇK-së caktohet më 24 mars

Seanca e radhës ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep…

Putin urdhëron trupat ushtarake ruse të shkojnë në Lindje të Ukrainës

Pas njohjes së pavarësisë së dy rajoneve separatiste në Ukrainën Lindore, Presidenti…