Forcat ruse në qytetin kyç të Severodonetsk ‘nuk kanë bërë përparime në jug të qytetit’, tha Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar, të shtunën në mëngjes.

Qyteti industrial, një nga pjesët e fundit të mbetura të Luhansk ende nën kontrollin e Ukrainës, është luftuar ashpër javët e fundit.

“Përleshjet intensive në rrugë janë në vazhdim dhe të dyja palët ka të ngjarë të kenë një numër të madh viktimash. Rusia po grumbullon municione me artilerinë dhe aftësitë e saj ajrore, në një përpjekje për të mposhtur mbrojtjen e Ukrainës.”

Ministria britanike tha gjithashtu se Moska po përdor raketa anti-anije 5.5 tonësh të epokës së viteve 1960 kundër objektivave tokësore.

“Kur përdoren në një rol sulmi tokësor me një kokë luftarake konvencionale, ato janë shumë të pasakta dhe për këtë arsye mund të shkaktojnë dëme të konsiderueshme kolaterale dhe viktima civile. Rusia ka të ngjarë të përdorë sisteme të tilla armësh joefikase sepse nuk ka më raketa të sakta moderne, ndërsa mbrojtja ajrore e Ukrainës i pengon avionët e saj taktikë të kryejnë sulme në pjesën më të madhe të vendit.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Rusia i ankohet Turqisë se Ukraina po i përdor dronët turq

Rusia është ankuar te zyrtarët turq se ushtria ukrainase po i përdor…

Zbulohet mozaiku i figurës së Agim Ramadanit në kazermën e FSK-së në Gjilan

Në dy vjetorin e themelimit të Ushtrisë së Kosovës, është zbuluar sot…

Banka Botërore: Kemi zero tolerancë për mashtrim dhe korrupsion, mjetet duhet të arrijnë te shfrytëzuesit

Projekti për përgjigje urgjente të gjendjes me KOVID-19 i miratuar para pak…

Ndërpritet procesi i regjistrimit, bie interneti

Regjistrimi i popullsisë për më tepër se një orë është në ndërprerje…

Arrestohet një person në Shkup për të cilin kishte fletëarrest

Ministria e Brendshme njoftoi sot se është arrestuar një banor i Shkupit…