Udhëheqësi çeçen, Ramzan Kadyrov kritikoi vendimin, i cili ua ndalon ushtarëve rusë mbajtjen e mjekrrës, duke iu bashkangjitur kritikave të fundit të shefit të mercenarëve të Wagnerit, Yevgeny Prigozhin.

Duke shkruar në Telegram, Kadyrov i denoncoi rregullat si “një provokim të qartë”, duke pretenduar se trupat me shumicë myslimane mbanin mjekër si pjesë e obligimit të tyre fetare.

Kjo vjen pas një interviste të fundit të Viktor Sobolev, një gjeneral-lejtnant në pension dhe anëtar i parlamentit rus, i cili mbrojti ndalimin e mjekrës, telefonave inteligjent dhe tabletave si një “pjesë elementare e disiplinës ushtarake”.

Shefi i Wagner Prigozhin i quajti komentet e Sobolevit “absurde” dhe “arkaizma të viteve 1960”, raporton euronews.

Ai gjithashtu ka sulmuar së fundmi Kremlinin për dështimin në bllokimin e platformës së shpërndarjes së videove në pronësi të SHBA-së, YouTube, duke sinjalizuar një përçarje në rritje me administratën e presidentit rus, Vladimir Putinit.

Kadyrov dhe Prigozhin, forcat e të cilëve në Ukrainë veprojnë me një shkallë të konsiderueshme autonomie, janë bërë më të hapura pasi ushtria ruse pësoi një varg disfatash në vjeshtë.

Të dy burrat kanë krijuar një aleancë të heshtur, duke përforcuar kritikat e njëri-tjetrit ndaj udhëheqjes ushtarake të Moskës dhe duke bërë thirrje që të përshkallëzojnë përpjekjet e luftës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Von Cramon për targat: Shtyrja e afatit për targat do ta zbuste situatën, e arsyetoj edhe qëndrimin e Kosovës

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, ka thënë se…

OBSH apel të rinjve: Nuk jeni të pathyeshëm ndaj Covid-19

Organizata Botërore e Shëndetit ka lëshuar një paralajmërim të ashpër për të…

Rusia pezullon marrëveshjen e eksportit të grurit me Ukrainën

Agjensia ruse e lajmeve TASS e ka cituar Ministrinë ruse të Mbrojtjes…

Droni turk u bën gjëmën rusëve, tanket “thahen” për naftë

Forcat e Armatosur ukrainase kanë raportuar se po përdorin dronë të Turqisë…

“Duhet t’i japim fund luftës”, sekretari i Përgjithshëm i OKB takon Lavrov në Moskë

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres, u prit sot në një…