Zëvendësministrja ukrainase e Mbrojtjes, Hanna Malyar, ka thënë se luftimet në Bakhmut ishin “përshkallëzuar”, ndërsa forcat ruse përpiqen të “thyejnë” linjat e mbrojtjes ukrainase që janë mbajtur kryesisht të qëndrueshme gjatë gjashtë muajve të fundit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, në perëndim të Bakhmutit, bombardimet dhe sulmet me raketa goditën qytetin Kostiantynivka të kontrolluar nga ukrainasit.

Zyra e prokurorit rajonal theksoi se tetë persona u plagosën dhe më shumë se një duzinë shtëpi u dëmtuan ose u shkatërruan nga sulmet.

Të paktën katër persona raportohet se u plagosën dhe u dërguan në një spital lokal. Policia ukrainase tha se forcat ruse sulmuan qytetin me raketa S-300 dhe “municione thërrmuese”.

Sulmi rus i së enjtes para agimit ishte sulmi më i madh i tillë në tre javë me më shumë se 80 raketa ruse dhe dronë shpërthyes.

Breshëria, e cila dëmtoi edhe ndërtesat e banimit, vrau gjashtë persona dhe la qindra mijëra pa ngrohje dhe ujë të rrjedhshëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Scholz: Putinit nuk do t’i funksionojë taktika që t’i vë zjarrin vendit, kemi arritur të çlirohemi nga varësia e gazit rus

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka deklaruar sot se “taktika ruse për t’i…

Greta në Kombet e Bashkuara për klimën: Ju vodhët ëndrrat e mia! Surpriza Trump dhe Putin

“Ju keni vjedhur fëmijërinë time, ëndrrat e mia.” Kjo ishte akuza që adresoi…

Filipçe drejtuar krerëve të bashkësive fetare: Ndalesat janë ende në fuqi

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në konferencën e sotme për shtyp theksoi…

Pamjet nga takimi i delegacioneve ruse dhe ukrainase

Këto janë pamjet e takimit mes dy delegacioneve, të Rusisë dhe të…

Ministrja bullgare: Zjarri dhe jo rruga arsyeja kryesore e numrit të madh të viktimave

Ministrja për zhvillim rajonal në Bullgari, Violeta Komitova, ka deklaruar se pjesa…