Ivan Bakanov (majtas) dhe Iryna Venediktova deri më tani nuk kanë komentuar për shkarkimet e tyre

Presidenti Volodymyr Zelensky ka shkarkuar kreun e agjencisë së sigurisë së Ukrainës (SBU) dhe prokurorin e përgjithshëm, duke përmendur shumë raste të tradhtisë në dy organizatat e fuqishme.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, ai tha se më shumë se 60 ish-punonjës tani po punonin kundër Ukrainës në zonat e pushtuara nga Rusia.

Një total prej 651 rastesh bashkëpunimi dhe tradhtie ishin hapur kundër zyrtarëve të zbatimit të ligjit, shtoi ai.

Zyrtarët e shkarkuar, Ivan Bakanov dhe Iryna Venediktova, nuk kanë komentuar deri më tani.

Në fjalimin e tij video të dielën vonë, Zelensky tha: “Një grup i tillë krimesh kundër themeleve të sigurisë kombëtare të shtetit… shtrojnë pyetje shumë serioze për krerët përkatës [të dy organizatave]”.

“Secila nga këto pyetje do të marrë një përgjigje të duhur”, shtoi presidenti ukrainas.

Shkarkimi i shefit të SBU, Ivan Bakanov, një mik fëmijërie i Zelenskyt, pason arrestimin e profilit të lartë të një ish-kreu rajonal të SBU në Krime, të aneksuar nga Rusia në vitin 2014. Oleh Kulinych dyshohet për tradhti./Telegrafi

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Bildt: Nëse nuk integrohet Ballkani Perëndimor në BE, “non-papers” dalin në tryezë

Diplomatët evropianë Miroslav Lajçak dhe Carl Bildt thanë se vonesat e BE-së…

Boksieri rus është në gjendje të rëndë pasi mbyti një ari që vrau paraprakisht mikun e tij

Një boksier rus është në “gjendje të rëndë” pasi u përlesh dhe…

Arrestohet shoferi i autobusit për trafikim të 57 emigrantëve

Është arrestuar shoferi i një autobusi në fshatin Milloshevë të Obiliqit, për…

LVV: Ishin mbi pesëmijë pjesëmarrës në test-protestën e sotme

Lëvizja Vetëvendosje ka folur për protestën “test” të mbajtur sot në kryeqytet,…

Bie prodhimi në SHBA/ Inflacioni shkon në 9.1%, rritet rreziku i recesionit

Kriza e fortë e çmimeve duket se po lëkund edhe ekonominë amerikane,…