Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, pak para nisjes së takimit të ministrave të mbrojtjes të aleancës në Bruksel, ka thënë se përveç armëve, aleatët duhet të diskutojnë edhe për logjistikën në Ukrainë.

Ai gjithashtu tha se fokusi nuk mund të jetë vetëm në dërgimin e “sistemeve të reja” në Ukrainë, por në sigurimin që “sistemet ekzistuese” të funksionojnë.

Stoltenberg shtoi se është e rëndësishme “të kujtojmë se lufta në Ukrainë nuk filloi vitin e kaluar, ajo filloi në vitin 2014, kur Rusia aneksoi Krimenë”.

Për shkak të kësaj, thotë ai, shumë sisteme mbrojtëse ishin tashmë të vendosura. Këto duhet të rishikohen dhe të rafinohen, shtoi ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rrëzimi i qeverisë së Kosovës/ Nurellari: Leksion demokracie për Shqipërinë

Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës ka nxjerrë aktgjykimin për ankesën e…

Shtyhet gjykimi për vrasjen e Oliver Ivanoviqit

Me kërkesë të mbrojtësit të të akuzuarit Nedeljko Spasojeviq, avokatit Faruk Korenica,…

Nesër nuk do të ketë orë policore!

Për shkak se besimtarët ortodoks nesër në mbrëmje festojnë Pashkët, në Maqedoninë…

Dramë në Gazi Babë të Shkupit, dy vëllezër kanë qenë të kërcënuar me armë zjarri

Dy vëllezër kanë denoncuar se dje në lagjen e Gazi Babës, kanë…

Edhe 2 viktima nga koronavirusi në vend

Ministri i shëndetësisë i Republikës së Maqedonisë së Veriut njoftoi sot edhe…