Qyteti lindor i Ukrainës, Bakhmut, po përballet me “beteja të përgjakshme të paprecedentë në dekadat e fundit”, tha një zëdhënës ushtarak.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ato përplasje zjarri po zhvillohen në “mesin e zonës urbane të qytetit”, tha Serhiy Cherevatyi, zëdhënës i komandës ushtarake lindore të Ukrainës.

Por ai tha se forcat e Kievit po vazhdojnë të luftojnë.

“Ushtarët tanë po bëjnë gjithçka në beteja të përgjakshme dhe të ashpra për të mposhtur aftësinë luftarake (të armikut) dhe për të thyer moralin e tyre”, tha ai për kanalin televiziv 1+1.

“Çdo ditë, në çdo cep të këtij qyteti, ata po e bëjnë këtë me sukses”.

Ndryshe, Bakhmut është objektivi kryesor i Moskës në Ukrainën lindore.

Më herët, ministria ruse e mbrojtjes pretendoi se luftëtarët e grupit mercenar Wagner kishin marrë dy zona të tjera të qytetit.

Grupi Wagner ka udhëhequr përpjekjen e Rusisë për të marrë Bakhmutin që nga vera e kaluar.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky nuk e përmendi Bakhmutin në fjalimin e tij të përditshëm me video të shtunën dhe përsëriti dëshirën e Kievit për t’u bashkuar me NATO-n sa më shpejt të jetë e mundur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kurti e dënon sulmin e rusëve ndaj ushtarëve shqiptarë në Gramsh

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në emër të Qeverisë, e dënon incidentin…

Kritikohet Orban, i vetmi lider evropian që nuk e duartrokiti Zelenskyn në samitin e BE-së

Kryeministri hungarez Viktor Orban është kritikuar ashpër, për faktin se ishte lideri…

Evropa po i kthehet qymyrit dhe energjisë bërthamore për shkak të krizës energjetike

Përballë krizës energjetike të shkaktuar nga lufta ruso-ukrainase, vendet evropiane i janë…

Pothuaj gjysma e ujit për pije në Tetovë humbet nëpër tubacionin jocilësor dhe lidhjet e egra

Sipas gjetjeve të NPK Tetovë, shumica e ujit humbet përmes pjesëve të…

Pas deklaratave kundër shugurimit të Joanikijes – kërcënohet nga serbët pro-rus analisti malazez Ljubomir Filipoviq

Analisti politik nga Mali i Zi, Ljubomir Filipoviq është kërcënuar për shkak…