Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i ka thënë G7-ës se donte që lufta e Rusisë në Ukrainë të përfundonte para fillimit të dimrit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Zelensky tha se kushtet e betejës do ta bënin më të vështirë për trupat e tij ndërsa ata do të luftonin kundër tyre dhe u kërkoi udhëheqësve të G7 të bëjnë maksimumin për t’i dhënë fund luftës deri në fund të vitit, tha një burim për AFP.

Zelensky iu drejtua liderëve të G7 përmes lidhjes video në një samit në Kështjellën Elmau në Kruen, Gjermani.

Ai aty gjithashtu ka kërkuar ndihmë për rindërtimin, sistemet e mbrojtjes kundërajrore, ndihmë për eksportet e grurit dhe garancitë e sigurisë.

Ai gjithashtu kërkoi nga liderët që të “intensifikojnë sanksionet” kundër Rusisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Katica Janeva me furgon policie futet në burgun e Shutkës (VIDEO)

Katica Janeva, është prokurorja e parë e Prokurorisë Speciale e cila sonte…

Qeveria e Kosovës: Iniciativa e Novi Sadit nuk e ka miratimin tonë

Qeveria e Kosovës thotë se iniciativa e ‘Mini-Shengenit’ është nismë pa vizion…

KFOR-i i del në ndihmë FSK-së me helikopter për ta shuar zjarrin në Pejë

Forca paqeruajtëse që vepron edhe në Kosovë, KFOR-i, aktualisht është duke mbështetur…

Këtu e keni foton e vetme origjinale të Shaban Polluzhës me të shoqen

Shaban Mustafë Kastrati i njohur më së shumti si Shaban Polluzha (Polluzhë, 1871 – Tërstenik, 21 shkurt 1945)…

Covid-19, gjendja alarmante në Çair, Gazi Babë e Saraj

Numri i rasteve aktive në nivel të komunave të Qytetit të Shkupit…