Një nga prioritetet kryesore të Qeverisë të udhëhequr nga LSDM-ja në mandatin tjetër katër vjeçar është vendosja e rendit, drejtësisë, disiplinës në vend, si dhe luftë e fortë, jo selektive kundër krimit dhe korrupsionit në të gjitha nivelet, thonë nga LSDM.

Nga atje shtojnë se detyra e qeverisë së re është të sigurojë rendin dhe disiplinën në të gjitha institucionet dhe të pastrojë krimin dhe korrupsionin në të gjitha nivelet, pavarësisht nëse dikush vjen nga një parti, komunë, institucion, ekspert apo zyrtar.

“Do të ketë kontroll mbi origjinën e parave dhe kapitalit të secilit zyrtar, si dhe sanksione për ata që janë konstatuar se kanë punë të pandershme. Do të pasojë një proces i pastrimit të gjyqësorit. Ata gjyqtarë për të cilët do të dëshmohet se kanë raste të vjetruara me vetëdije, do të pushohen nga puna, pasuar nga një rishikim i 5% të rasteve gjyqësore të zgjedhura rastësisht”, thuhet në deklaratën e LSDM.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…