LSDM po zhvillon negociata serioze për të formuar një qeveri me një mandat të plotë katër vjeçar, i cili do të sigurojë pastrimin e gjyqësorit dhe verifikimin e origjinës së parave dhe pronave të çdo zyrtari. Qeveria e re do të jetë e përkushtuar në luftimin e krimit dhe korrupsionit në të gjitha nivelet, pa dallim nëse vjen nga një parti, komunë, institucion, qoftë ai ekspert, zyrtar, i njohur apo i panjohur, thonë nga LSDM.

Prandaj, shtojnë nga atje, prioritet është pastrimi i gjyqësorit.

“Së bashku do të biem dakord dhe do të krijojmë një sistem për të kontrolluar origjinën e parave dhe kapitalit të secilit zyrtar. Gjykatësit dhe prokurorët kanë detyrim të zbatojnë sundimin e ligjit në të cilin ligji do të jetë i barabartë për të gjithë. Gjyqtarët që vjetërsojnë lëndë do të shkarkohen automatikisht. Një përmbledhje e plotë e 5% të të gjitha vendimeve gjyqësore në 5 vitet e fundit do të kryhet sipas zgjedhjes së rastësishme.

Do të pasojë zgjidhja e të gjitha rasteve të hapura nga Prokuroria Speciale Publike. Në dy vjet e gjysmë të kaluar kemi krijuar të gjitha kushtet, kemi miratuar Ligjin për Prokurorinë Publike, i cili garanton që politika nuk mund të ndërhyjë në vendimet gjyqësore, dhe të gjitha rastet e korrupsionit të lartë duhet të kenë përfundim gjyqësor. Në mandatin tjetër, katër vjeçar, ne do të tregojmë se mund të punojmë edhe më shumë dhe madje edhe më mirë në interes të qytetarëve”, shtojnë nga LSDM.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…