LSDM ka reaguar në lidhje me paraburgimin e Muhamed Zekirit, si dhe akuzat nga partia opozitare maqedonase VMRO-DPMNE. Nga LSDM thonë se VMRO-DPMNE-ja është simbol i krimit dhe korupsionit, duke shtuar se tani gjyqësori vepron i lirë.

“Ka një dallim të madh nga koha e regjimit kur institucionet, gjyqësori dhe prokuroria ishin nën kontrollin e OBRM-PDUKM-së dhe në vend që të ndiqnin, mbronin krimin. Askujt nuk i ka shkuar në mendje të marrë përgjegjësi, as të japë dorëheqjen, sot nuk është më kështu. Nga ana tjetër, ne ofrojmë të gjitha kushtet që organet e drejtësisë të punojnë lirshëm dhe detyra e tyre është që përmes procedurave transparente të përcaktojnë nëse dikush ka abuzuar me pozitën dhe sipas provave që ka për të nisur procedimin apo jo”, u shpreh Daniella Nikollova nga LSDM.
Nga LSDM theksojnë se secili duhet të bartë përgjegjësi për vete.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Sulejman Mehazi: Ata që skandalizuan librin shqip, janë brenda institucioneve

“Ata qe kane marre pjese jo vetem ne librin e Gjeografise, po…

Autoritetet në tre rajone të Ukrainës raportojnë për sulme ruse

Siç është raportuar nga mediet e huaja, sulmet me raketa kanë goditur…

S’dihet ende forma e bashkëpunimit mes LVV dhe iniciativës së Osmanit

Ish-deputetja nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Fitore Pacolli, ka thënë se pret…

SHBA rrit mbështetjen ushtarake për Ukrainën

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë rritur mbështetjen e tyre ushtarake për…

Kurti flet për kërcënimin ndaj tij: Nuk ndjehem i rrezikuar

Kryeministri Albin Kurti ka folur për kërcënimin ndaj tij, që është raportuar…