LSDM bëri të ditur përmes një komunikate se kanë filluar bisedimet serioze me liderët e partive politike dhe grupet e punës për mandat të plotë katërvjeçar të një shumice stabile në Kuvend dhe formimin e Qeverisë, e cila do të lëviz shpejt drejt rrugës evropiane, ekonomisë dhe drejtësisë.

Më tej thuhet se po bisedon për një Qeveri që do të luftojë krimin dhe korrupsionin në të gjitha nivelet, spastrimim e gjyqësorit dhe verifikimin e origjinës së parave dhe kapitalit të çdo funksionari

LSDM nënvizon se do të sjellë reforma serioze në administrate, por edhe zvogëlimin e saj për 20%, me më pak ministri dhe racionalizim të shërbimeve publike.

“Qeveria për të cilën po bisedojmë në vend të parë nga agjenda evropiane dhe qytetare do ta ketë ekonominë për vazhdimin e rritjes së rrogave, investime tek të rinjtë dhe zhvillim të barabartë rajonal, përkujdesje për të varfrit si dhe projekte tjera”, thekson LSDM.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…