Sondazhi i anëtarëve konservatorë tregon se kandidatja Liz Truss , është dukshëm përpara ndaj rivalit të saj, Rishi Sunak, në garën për t’u bërë kryeministre e Britanisë së Madhe.

Sipas sondazhit, Truss prin me 62 përqind përkrahje nga anëtarët e partisë, ndërsa Sunak me 38.

Kandidatët do të marrin pjesë në 12 debate në të gjithë vendin, para se të shpallet rezultati më 5 shtator, raporton Guardian.

Taksat dhe shpenzimet janë bërë fusha kryesore e betejës në garën e vështirë, me Sunak që këmbëngul se ulja e menjëhershme e taksave, siç ka premtuar Truss, do të rrezikonte përkeqësimin e krizës së kostos së jetesës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Departamenti Shtetëror pas dorëheqjes së Zaev: SHBA-të do të vazhdojnë të bashkëpunojnë me Qeverinë për në rrugën drejt BE-së

Departamenti Shtetëror për “Zërin e Amerikës” u shprehën se “SHBA-të presin që…

Administrata Trump ngre padi për të vonuar botimin e librit të zotit Bolton

Administrata Trump paditi të martën ish-këshilltarin e Sigurisë Kombëtare, John Bolton, me…

Ushtria ukrainase tregon humbjet që i kanë shkaktuar rusëve: Kemi rrëzuar 14 aeroplanë, tetë helikopterë dhe shkatërruam 102 tanke

Ushtria ukrainase ka publikuar detaje të reja rreth pushtimit rus në Ukrainë.…

Ambasada amerikane mbështet thirrjen për largim të UNMIK-ut nga Kosova

Ambasada amerikane në Prishtinë ka ripërsëritur thirrjet për mbylljen e misionit të…

Ambasadori i BE-së në Beograd: Raundi i fundit i dialogut Kosovë-Serbi ishte më i vështiri

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Serbi, Sem Fabrizi, ka thënë se dialogu…