Ministrja e Jashtme e Britanisë së Madhe, Liz Truss, do të përcaktojë sot synimet e saj politike si kryeministre e ardhshme britanike, në një betejë gjithnjë e më të ashpër për ta zëvendësuar Boris Johnsonin, duke premtuar kështu se do të marrë vendime të vështira dhe do të nxit rritje ekonomike në këtë vend.

Truss doli e treta në raundin e parë të votimit mes deputetëve konservator, pas ish-ministrit të Financave, Rishi Sunak dhe ministres së Tregtisë, Penndy Mordaunt

Siç raporton Reuters, e për gjashtë kandidatët e tjerë që kanë mbetur do të votohet sot në raundin e dytë.

“Jam e gatshme të jem kryeministre nga dita e parë. Mund të udhëheq vendin, të marrë vendim të vështira”, tha Truss.

Ajo thotë se do të rrit mbështetjen për britanikët që po ballafaqohen me kostot të lartë të jetesës dhe do të jetë më e hapur për ndihmën sociale, duke premtuar taksa më të ulëta për kompanitë e goditura nga kriza si dhe është pro-reformave ekonomike.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Britania iku nga BE, por jo nga Ballkani

Qeveria e Johnson do të vijojë kontributin me trupa ushtarake në Kosovë…

Gajser: Nuk jam dorë e zgjatur e Gruevskit, se njoh as Salvinin dhe Orbanin

Laris Gajser në radio Capodistria ka deklaruar se ai e ndjek situatën…

SHBA dërgoi qindra raketa anti-ajrore Stinger në Ukrainë

Shtetet e Bashkuara i kanë dorëzuar Ukrainës qindra raketa Stinger, si pjesë…

Borissov: Marrëveshja me Maqedoninë e Veriut është historike, të respektohen detyrimet

Kryeministri bullgar, Boyko Borissov për tre vjetorin e nënshkrimit të Marrëveshjes për…

Ukraina pret mendimin e KE-së për statusin e kandidatit

Komisioni Evropian pritet që më 17 qershor të japë mendimin për t’i…