Sekretarja e Jashtme britanike, Liz Truss ka njoftuar se do të kandidojë për të qenë udhëheqëse e konservatorëve në Mbretërinë e Bashkuar.

Kjo e bën atë kandidatin e 10-të që është deklaruar zyrtarisht, shkruajnë mediat britanike, përcjell Telegrafi.

Ajo ka thënë për Daily Telegraph se do të “fillojë të ulë taksat që nga dita e parë” nëse do të bëhej kryeministre.

Zonja Truss, 46 vjeçe, është vlerësuar prej kohësh si një pasardhëse e mundshme e Boris Johnson dhe është treguar të jetë e njohur në mesin e anëtarëve të Partisë Konservatore në sondazhe.

Zonja Truss ka qenë deputete që nga viti 2010 dhe filloi të ngjitet në shkallët ministrore menjëherë pasi hyri në parlament.

Ajo është anëtarja me shërbimin më të gjatë të kabinetit, pasi ka mbajtur poste nën David Cameron, Theresa May dhe Boris Johnson.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

​Lajçak: Ka shumë çështje urgjente për t’u diskutuar

Në Bruksel sot nis raundi i ri i dialogut mes Kosovës dhe…

MPJ: Shkrimtarit Handke duhet t’i merret çmimi Nobel

Ministria e Punëve të Jashtme ka reaguar pasi që shkrimtari austirak Peter…

Siljanovska: Gjithmonë kam kritikuar Gruevskin

Edhe për kundër akuzave gjatë ditëve të fundit drejtuar kandidates për president…

Numri i të vdekurve arrin në katër, pas shembjes së një ndërtese nga një shpërthim gazi në Itali – publikohen pamje tjera nga vendi i ngjarjes

Katër persona humbën jetën dhe pesë të tjerë rezultojnë të zhdukur pasi…

Rritje e çmimeve të naftës për shkak të trazirave në Kazakistan

Çmimet e naftës u rritën në 83 dollarë në tregjet ndërkombëtare Rritja…