Lituania e ka treguar sot një dron ushtarak të prodhuar nga Turqia, të cilin planifikon ta dërgojë në Ukrainë për të ndihmuar në luftën kundër Rusisë.

“Kjo armë do të dërgohet në Ukrainë menjëherë pasi të jetë paraqitur në publik”, tha ministri lituanez i Mbrojtjes, Arvydas Anusauskas, në një konferencë për media në bazën ajrore veriore të shtetit baltik në Siauliai.

Lituanezët mblodhën 5.9 milionë euro gjatë tre ditëve për të blerë dronin për Ukrainën.

Një pjesë e fondeve u përdor më pas për pajisjen e dronit, ndërsa pjesa tjetër iu dedikua financimit të ndihmës humanitare për Ukrainën, shkruan Euronews.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ky është versioni zyrtar i policisë për përleshjen mes Molliqajt e Abazit

Policia e Kosovës në raportin e saj ka dhënë detaje për përleshjen…

​24 vjet nga sulmi në familjen Jashari

Kanë kaluar 24 vjet që nga sulmi i dytë nga forcat serbe…

Biden emëron dhe Sekretarin për Arsimin

Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden, ka emëruar Miguel Cardona si për…

Dënime për të pandërgjegjshmit ndaj masave kundër virusit korona, apele të mos udhëtohet

Autoritetet bëjnë apel që të gjithë qytetarët t’u përmbahen masave për parandalim…

Pompeo: SHBA do të ofrojë mbështetje për normalizimin e plotë të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti gjatë vizitës zyrtare…