Kryebashkiaku i Melitopolit, i cili thuhet se u rrëmbye nga forcat ruse pesë ditë më parë, është liruar, sipas këshilltarëve të presidentit ukrainas.

Presidenti Volodymyr Zelensky kishte akuzuar Rusinë se po kalonte në një “fazë të re terrori”, pasi Ukraina shfaqi pamjet e asaj që tha se kryetari i bashkisë, Ivan Fedorov, po largohej me sy të lidhur.

Melitopol ishte një nga qytetet e para që ra në duart e forcave ruse dhe u vendos një kryetar i ri bashkie. Qeveria e Ukrainës akuzoi gjithashtu Rusinë për rrëmbimin e kryetarit të qytetit të Dniprorudne.

Pas njoftimit të lirimit të Fedorovit, zyrtarët ukrainas postuan në mediat sociale një video të Zelenskyt, duke telefonuar kryetarin e bashkisë dhe duke i thënë atij se ishte “i lumtur të dëgjonte zërin e një njeriu të gjallë”.

Fedorov dëgjohet duke falënderuar presidentin që nuk e braktisi dhe tha se do t’i duhen një ose dy ditë për t’u rikuperuar dhe pastaj “do të jem në komandën tuaj për të kontribuar në fitoren tonë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

757 pacientë me koronavirus po trajtohen në spitalet e Kosovës

Në klinikat COVID të QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme të Kosovës…

Pas kthimit nga Moska, mediat ruse zbulojnë se Vuçiq do të blejë armë të reja nga Putin

Serbia do të blejë armë të reja të prodhimit rus, Pantsyr, njoftoi…

90 persona që dyshohet se u helmuan në Deçan u trajtuan në Spitalin e Pejës, 62 nga ta fëmijë

Që nga e shtuna 90 persona të cilët dyshohet që u helmuan…

Të hënën protestohet në Kërçovë

Mbështetësit e El Chekes – kundër të cilit po zhvillohet proces gjyqësor,…

SHBA: Jep dorëheqje sekretari për Siguri Kombëtare

Presidenti Donald Trump ka njoftuar se ushtruesi i detyrës së Sekretarit për…