Linjave ajrore anuluan 5,700 fluturime në Amerikë të premten, pasi stuhitë masive të dimrit penguan operacionet e aeroportit në të gjithë Shtetet e Bashkuara.

Kjo pasoi gati 2,700 fluturime të anuluara të enjten, ndërsa pak më shumë se 1,000 fluturime tashmë janë anuluar për të shtunën, sipas faqes së internetit të gjurmimit të fluturimeve FlightAware, shkruan Reuters.

Hekurudha e pasagjerëve Amtrak ka anuluar dhjetëra trena gjatë Krishtlindjeve, duke ndërprerë udhëtimin e pushimeve për mijëra persona.

10,400 fluturime të tjera në SHBA u vonuan të premten – duke përfshirë më shumë se 40% të atyre që operohen nga American Airlines (AAL.O), United Airlines (UAL.O), Delta Air Lines (DAL.N) dhe Southwest Airlines (LUV.N) – pas 11,300 fluturimeve që u vonuan të enjten.

Aeroporti Ndërkombëtar i Seattle-Tacoma kishte 357 fluturime, ose 63% të nisjeve, të anuluara të premten. FAA ngriti një ndalesë tokësore atje për shkak të borës dhe akullit, por vonesat e së premtes vonë ishin ende mesatarisht rreth tre orë.

Gati gjysma e fluturimeve të nisjes në Detroit Metro u anuluan, së bashku me 70% në Portland, 38% në LaGuardia të Nju Jorkut, 29% në Chicago O’Hare dhe 27% në Boston.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ndalohen dy persona për mashtrim me dokumente, njëri është avokat

Prokuroria Themelore në Prishtinë në bashkëpunim me policinë ka ndalur dy persona…

Sot takohen grupet e punës për përpilimin e ligjit të Prokurorisë Publike

Sot takohen grupet e punës për Ligjin e Prokurorisë Publike. Takimi vjen…

“Kam provuar 10 herë të vetëvritem”, rrëfimi i trishtë i kosovares së dhunuar nga forcat serbe

E mbijetuara e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, ka rrëfyer se…

Zëvendëskryeministri polak gjatë takimit me Zelenskyn: Duhet të kemi një mision të paqes në Ukrainë

Një mision paqeruajtës ndërkombëtar me aftësi ushtarake duhet të dërgohet në Ukrainë,…

Bebe Rexha në hall me peshën, dilema që e shqetëson

Bebe Rexha është në hall të madh me peshën. Këngëtarja dëshiron që…