Udhëheqësja e Hong Kong-ut, Carrie Lam, mohoi se ka ofruar ndonjëherë dorëheqjen, pas zbulimit të një audio ku ajo thoshte se do e bënte nëse do të kishte mundësi.

Të hënën u publikua një regjistrim, ku Lam dëgjohej duke thënë: “Nëse do kisha mundësinë e një zgjedhje, gjëra e parë që do bëja është të jepja dorëheqje.”

Por të martën ajo u shpreh se kurrë nuk e ka ofruar dorëheqjen por nuk mohoi vërtetësinë e regjistrimit.

Prej disa javësh Hong Kong është ‘pushtuar’ nga protestat. Demonstratat nisën pas ndryshimeve në një ligj, që do lejonin ekstradimet në Kinë.

Lam, e cila prezantoi projektligjin, ishte në fokus të protestuesve të zemëruar.

Audio, publikuar nga Reuters të hënën, u regjistrua në një takim privat të drejtuesve të biznesit, ku Lam mori pjesë në javën e kaluar.

Në audio dëgjohet duke fajësuar veten për krizën politike në vend, duke u shprehur se ishte e pafalshme që shkaktoi një shkatërrim kaq të madh.

“Nëse do kisha mundësinë e një zgjedhje, gjëra e parë që do bëja është të jepja dorëheqje, të kërkoja ndjesë të thellë e të largohesha,”-tha ajo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…