Udhëheqësit e samitit: Të bëhet transparencë nga Organizata Botërore e Shëndetësisë

Udhëheqësit në Samitin e G7 bëjnë thirrje për një hetim të ri dhe transparent nga Organizata Botërore e Shëndetësisë mbi origjinën e koronavirusit.

Thirrja u iniciua fillimisht nga administrata e Joe Biden pasi ai urdhëroi agjencitë e inteligjencës amerikane që për një periudhë tremujore t’i raportonin atij nëse koronavirusi e ka burimin te kafshët apo nga ndonjë aksident laboratorik. Mes ekspertëve shkencorë qëndron ideja se koronavirusi e ka burimin te kafshët.

Sipas kësaj draft komunikate, G7 do të angazhohet gjithashtu për të shpërndarë 1 miliardë doza shtesë të vaksinës Covid-19 gjatë vitit të ardhshëm për të përshpejtuar mbrojtjen globale kundër sëmundjes.

Komunikata pritet të finalizohet këtë të diel me një takim tre ditor në Cornwall.

Sipas “The Guardian” në samitin e G7 do të diskutohet gjithashtu për dhënien fund të kufizimeve të panevojshme tregtare për eksportet e vaksinave. Pjesë e diskutimit do të jenë fondet e reja për të trajtuar emergjencën e klimës dhe nevoja për të siguruar një qëndrueshmëri afatgjatë të financave publike.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…