Në ditën e 100 të luftës në Ukrainë, liderët e BE-së kanë shprehur solidaritetin e tyre me popullin ukrainas të cilët po i vuajnë pasojat e luftës.

“100 ditë më parë, Rusia nisi luftën e saj të pajustifikueshme kundër Ukrainës. Trimëria e ukrainasve kërkon respektin dhe admirimin tonë”, shkroi Ursula von der Leyen, presidente e Komisionit të BE-së.

“BE është e bashkuar dhe do të bëjë gjithçka që mundet për t’i dhënë fund kësaj lufte katastrofike”, shkroi Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel.

Po ashtu presidenti i Estonisë, Alar Karis dhe ai letonez, Egils Levits shprehën solidaritetin e tyre me Ukrainën përmes postimeve në rrjetet sociale.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

BESA: Prokuroria të mos bie pre e presioneve politike

“Pas më shumë se një muaj presion publik për zbardhjen e skandalit…

Bullgaria kërkon përgjegjësi për djegjen e flamurit bullgar në Australi nga diaspora maqedonase

Qeveria bullgare kanë kërkuar përgjegjësi për djegien e flamurit bullgar gjatë kohës…

Policia për herë të parë në zgjedhjet lokale do ta sigurojë transportin e materialit zgjedhor

Nëpunësit policor në këto zgjedhjet për herë të parë do ta sigurojnë…

Mbretëria e Bashkuar fillon tërheqjen e stafit nga ambasada e saj në Ukrainë

Mbretëria e Bashkuar ka filluar të tërheqë stafin nga ambasada britanike në…

Japoni, tërmet 6 ballë pranë Fukushimas

Agjencia Meteorologjike e Japonisë (JMA) nuk ka lëshuar paralajmërim për cunami Një…