Byroja e Partisë Aleanca e Liberalëve dhe Demokratëve për Evropën (ALDE) ka shprehur shqetësimin e saj në lidhje me zhvillimet e fundit në Kosovë.

Më 24 shtator, në Banjskë të Zveçanit, mbeti i vrarë polici Afrim Bunjaku nga grupi terrorist serb i udhëhequr nga atëherë nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radoiçiq. Nga ky grup, tre persona mbetën të vrarë pas shkëmbimit të zjarrit me policinë e Kosovës.

Në një deklaratë publike, ALDE u ka bërë thirrje autoriteteve në Serbi “që të bashkëpunojnë plotësisht me komunitetin ndërkombëtar dhe autoritetet e Kosovës në hetimin dhe sjelljen para drejtësisë të përgjegjësve të sulmit nga një grup i madh paraushtarakësh serbë më 24 shtator në veri të Kosovës me armë të rënda kundër patrullave të policisë së Kosovës në të cilat një polic u vra”.

“Autoritetet në Serbi duhet të përmbahen nga mbështetja dhe inkurajimi i sulmeve të dhunshme kundër Kosovës dhe duhet të angazhohen plotësisht për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën si parakusht për anëtarësimin në BE”, thuhet në deklaratën e tyre.

Partia ALDE beson fuqimisht se afrimi i Ballkanit Perëndimor me BE-në do të ndihmojë në nxitjen e stabilitetit dhe sigurisë, “prandaj ne i bëjmë thirrje Bashkimit Evropian të shtojë përpjekjet e tij dhe të sigurojë që dialogu i ndërmjetësuar nga BE-ja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të përshpejtojë ritmin dhe jep përparim drejt reformave dhe normalizimit mes dy vendeve”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Lufta në Ukrainë nuk nisi vitin e kaluar, por në vitin 2014, thotë shefi i NATO-s

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, pak para nisjes së takimit të ministrave…

Stadiumi “974” mbyll dyert, nis çmontimin i impiantit

Një nga stadiumet më të veçanta në Katar ishte padyshim ai “974”.…

KFOR-i konfirmon se nga porti i Durrësit i erdhën ushtarë e pajisje

Gjatë ditës së djeshme u raportua se një anije luftarake italiane ishte…

Politika të mbajë duart larg vetiung-ut në polici

Ministria e Brendshme tashmë ka filluar procedurën e  vetingut apo të verifikimit…

Ministrat e jashtëm të OBI-së mblidhen në Pakistan: Jemi zëri i afër 2 miliardë muslimanëve

Ministri i Jashtëm pakistanez Qureshi tha se OBI është një lloj ure…