Eurodeputeti suedez, Charlie Weimers, i është kundërpërgjigjur shefit të diplomacisë ruse, Sergei Lavrov, pasi ky i fundit ka përsëritur edhe një herë kërcënimin për Suedinë në rast së ky shtet provon t’i bashkohet NATO-s.

Weimers ka thënë se secila kritikë që Lavrov e bën, për secilën shkelje të hapësirës ajrore të Suedisë dhe për secilin sulm ndaj synimeve të shtetit, Suedia vetëm nxitet dhe afrohet edhe një hap më afër NATO-së.

“A do ta konsiderojnë studiuesit e ardhshëm të politikës së jashtme një sukses të madh diplomacinë tuaj ngacmuese?

Vështirë”, ka shkruar eurodeputeti suedez.

https://t.co/KA2LFFWSKI

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ministrat e Mbrojtjes Kosovë-Shqipëri, nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi për interesa të përbashkëta ushtarake

Ministri i Mbrojtjes së Kosovës, Armend Mehaj dhe homologu i tij nga…

Kurti: Nuk do të ketë marrëveshje me Serbinë pa u gjetur personat e zhdukur

Komisioni Qeveritar për Persona të Zhdukur, në kuadër të Zyrës së Kryeministrit,…

BDI: Sekretariati sapo u avancua në ministri

Nëpërmjet një njoftimi nga partia shqiptare në pushtet BDI thuhet se “Kuvendi…

Çmimi i benzinës lirohet për 6,5 denarë, i naftës për 9 denarë

Komisioni Rregullator i Energjetikës në mledhjen e sotme ka marrë vendim që…

Haxhiu paralajmëron fillimin e procesit të vettingut, synon kthimin e besimit të qytetarëve në drejtësi

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka thënë së këtë javë presin nga…