Kryeministri i Kosovës ka dhënë dorëheqje pasi është ftuar për intervistim nga Gjykata e Hagës për hetimin e krimeve kundër serbëve etnikë gjatë dhe pas luftës 1998-1999

Ramush Haradinaj tha të premtën se ai ka pranuar për t’u intervistuar nga Dhomat e Specializuara të Gjykatës Speciale për Kosovën, javën e ardhshme dhe nuk ka dashur që këtë ta bëjë si Kryeministër i Kosovës.

Ai ka thënë se ka informuar kabinetin qeveritar se ka dhënë dorëheqje dhe ka kërkuar nga Presidenti të thërrasë zgjedhet e parakohshme parlamentare.

Dhomat e Specializuara ishin formuar pas një raporti nga Këshilli i Evropës së vitit 2011 rreth akuzave të krimeve të luftës të përhapura nga pjesëtarët shqiptarë etnikë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Gjykata kishte filluar ti intervistojë disa nga ish luftëtarët e UÇK-së këtë vit. Haradinaj ishte një nga komandantët më të lartë në UÇK, shkruan The Associated Press, transmeton Gazeta Express.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…