Ka përfunduar takimi mes emisarit të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak dhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.

Pas takimit ai ka dhënë një prononcim për media, ku ka theksuar se palët janë pajtuar që mund të takohen në baza mujore, njofton Klan Kosova.

“Ne jemi këtu të shtyjmë procesin e normalizimit përpara dhe takimi tjetër do të ndodh sapo të përgatitet mirë dhe kjo është arsyeja që jam këtu sot”.

“Ne duam të sigurojmë që takimi të ketë substancë dhe të prodhojë diçka. E rëndësishme është që të dy liderët janë të gatshëm që të takohen dhe Bashkimi Evropian është i gatshëm t’i pres ata”.

“Jemi duke e përgatitur agjendën dhe nuk do t’i marr 13 muaj tjerë, mund të ju siguroj për këtë”.

“U pajtuam me liderët që ata janë të gatshëm të takohen në baza mujore dhe ky është synimi ynë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Bastisje anti-drogë, arrestohet një 20-vjeçar!

Sot policia ka realizuar bastisje në shtëpi dhe në hapësira të tjera…

A e huqën Hiseni dhe Hasani temën e bisedës?

Kryetari i Komunës së Tearcës z. Isen Asani në zyrën e tij…

Të shtëna në Kentucky – tre të vrarë dhe pesë të plagosur

Tre policë u vranë dhe pesë u plagosën në shtetin amerikan të…

Pavarësisht që Moskës nuk i bëjnë përshtypje ushtarët e vrarë rusë, Ukraina po i grumbullon dhe ruan nëpër trenat frigoriferë

Se Vladimir Putini dhe Moska zyrtare nuk dëshiron të di asgjë për…

Shqyrtohet shtyrja apo heqja e maturës shtetërore për shkak të COVID-19

Ministri për Arsim dhe Shkenca, Arbër Ademi theksoi se po shqyrtohet dhe…