Përfaqësuesi special i BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, ka takuar kryeministrin e vendit, Albin Kurtin, me të cilin folën për takimin që do të mbahet më 2 maj.

Lajçak tha se takimi i 2 majit do të jetë hap i rëndësishëm, teksa kërkoi që të shmangen veprimet destruktive.

“Në Forumin e Dephit takova kryeministrin Albin Kurti, theksova rëndësinë e takimit të dialogut më 2 maj. Do të jetë hap i rëndësishëm përpara dhe është e rëndësishme të shmangët çdo veprim që mund të përkeqësojë atmosferën”, tha Lajçak.

Kujtojmë se është Serbia ajo që gjatë zgjedhjeve në veri dhe gjatë votimit të aplikimit të Kosovës për në Këshillin e Evropës e ka shkelur marrëveshjen e arritur në Bruksel, por edhe aneksin në Ohër.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Sveçla pas operacionit “Emigranti”: Shteti ynë është i determinuar për ndalimin e krimit

Ministri i Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla, ka bërë të ditur se…

Vrasja e mbrëmshme shkakton reagimin e partive politike, kërkohet dhe dorëheqja e Spasovskit

VMRO-DPMNE-ja kërkon që institucionet të hetojnë lidhjen eventuale të vrasjes së dyfishtë…

Theret një person në rrugën “2 Korriku” në Prishtinë

Një person ka mbetur i lënduar nga një mjet i mprehtë në…

Vjosa Osmani në Komunitetin Politik Europian ka takuar përfaqësuesin e lartë Borrell

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Komuniteti Politik Europian (EPC), ka takuar…

Gjermani: Kapen dy të dyshuarit për vrasjen e 42-vjeçarit, janë po ashtu shqiptarë

Dy personat e dyshuar për vrasjen e 42-vjeçarit shqiptar janë kapur nga…