Emisari i BE-së, për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se Samiti BE-Ballkani Perëndimor i ka zhgënjyer sërish vendet e këtij rajoni.

Lajçak thotë se kanë ndërmarr vendime për Evropën Lindore, por jo edhe për Ballkanin Perëndimor.

“Ne morëm një vendim gjeopolitik për Evropën Lindore, por nuk mund të kemi të njëjtin këndvështrim strategjik për Ballkanin Perëndimor. Kjo gjeneron zhgënjim të thellë në rajon. Jam krenar për udhëheqjen tonë evropiane në Lindje, por ne duhet ta rifitojmë atë për fqinjët tanë juglindorë”, ka shkruar Lajçak në rrjetin social Twitter.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Qeveria tërheq pr/ligjin për ndërtesat pa leje

Në mbledhjen e sotme të  74-të, Qeveria bazuar në njoftimin për aktivitetet e…

Tajvani i ngriti aeroplanët luftarakë pasi aeroplanët kinezë hynë në zonën e mbrojtjes ajrore

Për shkak të depërtimit të aeroplanëve kinezë në zonën e mbrojtjes ajrore,…

Sigurohen ushqime dhe ujë për shtetasit maqedonas të bllokuar në kufirin Itali-Slloveni

Është siguruar ushqim dhe ujë për shoferët maqedonas të cilët kanë mbetur…

Duke praktikuar joga, bie në lartësi prej 24m nga ballkoni

Ky është momenti kur një 23-vjeçare që po bënte joga, duke u…