98 deputetë votuan pro kërkesës së mazhorancës për të shkarkuar nga detyra presidentin Ilir Meta me motivacionin se ka kryer shkelje të rënda të Kushtetutës para dhe gjatë zgjedhjeve të 25 prillit.

Pesë deputetë votuan kundër ndërsa dy abstenuan. Gjithashtu 97 deputetë votuan pro ngritjes së Komisionit Hetimor për shkarkimin e presidentit, gjashtë votuan kundër dhe një abstenoi.

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, renditi arsyet se përse kjo mazhorancë duhet ta shkarkojë Ilir Metën, ndërsa i bëri thirrje edhe kreut të opozitës, Lulzim Basha, që ta mbështesë këtë nismë./ A2 CNN

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rama: Nuk do i lutemi BE-së, nuk jemi në depresion

“Nuk kemi pse presim, të zhvillohemi brenda rajonit” Nuk ka ndërmend as…

Shtëpia e Bardhë emëron Alice Albright kryeshefe të MCC-së, Presidenca e Kosovës e mirëpret për bashkëpunim në fushën e energjisë

Departamenti Amerikan i Shtetit ka bërë të ditur se Shtëpia e Bardhë…

Vërtetohen lidhjet e Kishës Ortodokse të Rusisë dhe Serbisë me shërbimet sekrete të vendeve të tyre

Lidhjet e Kishës Ortodokse të Rusisë dhe Serbisë me politikën e këtyre…

Kurti: Në duhet t’i bëjmë detyrat tona të shtëpisë, por edhe BE-ja duhet t’i mbajë premtimet

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë ditës së sotme marrë pjesë në…

Studenti kthehet nga Nju Jorku dhe infekton 70 persona, Kina mbyll qytetin me 10 milionë banorë

Një qytet i madh kinez ka miratuar masa dramatike karantine kundër koronavirusit…