Edhe pse e rregulluar me ligj, gjuha shqipe vazhdon të injorohet nga Kuvendi i RMV-së pavarësisht faktit se me të udhëheq kuadër shqiptarë, Kuvendi vazhdon të fletë vetëm maqedonisht gjatë transmetimit online.

News33 pyeti deputetët lidhur me këtë problematikë.

Të gjithë deputetët thonë se faji është tek kreu i Kuvendit.

Deputetja e koalicionit ASH-AAA, Ilire Dauti tha se si grup parlamentarë do ta ngrisin këtë çështje.

Deputeti i BDI-së, Arbër Ademi tha se transmetimi online duhet të jetë edhe në gjuhën shqipe.

Kurse deputeti i koalicionit “Mundemi”, Muhamed Zekiri tha se duhet që në transmetim të jetë zëri origjinal dhe të mos dublohen deputetët shqiptarë.

Por sipas deputetit të partisë “E Majta”, Dimitar Apasiev, gjithçka është në rregull.

Ndryshe, transmetimi i seancës së kuvendit në televizion nuk përballet me këtë problematikë./News33

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…