Sipas një njoftimi nga Zyra e Kryeministrit, thuhet se Kurti gjatë qëndrimit atje do të zhvillojë takime të nivelit të lartë.

“Në mesin e tyre, ai do të takohet me Sekretaren britanike për Punë të Jashtme, Liz Truss”, thuhet në njoftim.

Ndërkaq, sot gjatë ditës ai do të mbajë një ligjëratë të hapur në Oxford Union, kurse nesër një të tillë në Universitetin e Cambridge.

Kujtojmë se ditë më parë Kurti është kthyera nga vizita e tij disa ditore në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku pati disa takime me drejtues të ndërmarrjeve, dhe diplomatë e të njohur.

Kurti zhvilloi takim edhe me Këshilltarin për Siguri Kombëtare në SHBA, Jake Sullivan.

Pas vizitës në SHBA, Kurti ishte ndalur edhe në Zvicër ku mori pjesë në Forumin Ekonomik e Botëror.

Kryeministri mori pjesë edhe në Forumin e Bratisllavës GLOBSEC 2022, i cili u mbajt nga data 2 deri në 4 qershor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Sanksionet ndaj Rusisë mund të hiqen nëse pushtimi përfundon, thotë Truss

Sanksionet kundër oligarkëve, bankave dhe bizneseve ruse mund të hiqen nëse Rusia…

Ministria britanike e Mbrojtjes: Rusët janë ndalur në të gjitha frontet, kanë pësuar humbje shumë të mëdha

Ministria britanike e Mbrojtjes ka publikuar raportin më të fundit sa i…

Shtohet numri i veprave penale për përdorimin e gjuhës së urrejtjes

Gjuha e urrejtjes dhe veprat të cilat mund të çojnë deri në…

Çfarë do të ndodhe me shoqatën “Vanço Mihajllov”, do të dihet javën e ardhëshme

Kryeministri Dimitar Kovaçevski paralajmëroi se javën e ardhshme do të bëhen të…

Kovaçevski: Kërkohet një zgjidhje e shpejtë dhe cilësore me Bullgarinë fqinje për hapjen e negociatave të shumëpritura

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, pas vizitës së parë të…