Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka takuar Raportuesin Special të Kombeve të Bashkuara për promovimin e së vërtetës, drejtësisë, reparacioneve dhe granatimit të mos-përsëritjes, Fabian Savioli.

Temë e këtij takimi ishte angazhimi i qeverisë për adresimin e krimeve të kryera gjatë luftës në Kosovës dhe nismat për drejtësi tranzicionale.

“Z.Savioli shprehu mirënjohjen për bashkëpunimin e treguar nga Qeveria dhe institucionet e Republikës së Kosovës, dhe shprehu solidaritetin me viktimat dhe popullin e Kosovës”.

“Kryeministri Kurti theksoi përkushtimin e Qeverisë së Republikës së Kosovës për ballafaqim me të kaluarën dhe për drejtësi. Ai tha se na duhet të ketë rehabilitim dhe rivendosje të drejtësisë për viktimat e të mbijetuarat/it, pasi është shumë e vështirë për familjet të vazhdojnë të jetojnë normalisht përkundër humbjeve dhe vuajtjeve të tyre”, thuhet në njoftimin e kryeministrisë.

Më tej, Kurti foli edhe për ndryshimet e bëra në Kodin e Procedurës Penale të cilat mundësojnë gjykimin në mungesë për raste të krimeve të luftës, duke qenë se sipas tij, shumica e kryerësve të krimeve të luftës në Kosovë ndodhen në Serbi dhe Serbia refuzon t’i dorëzoj ata para drejtësisë.

“Kryeministri Kurti theksoi çështjen e të zhdukurve me dhunë gjatë luftës dhe familjet që jetojnë në dhembje e ankth, duke mos ditur për fatin e vendndodhjen e të dashurve të tyre. Ai ritheksoi domosdoshmërinë e hapjes së arkivave shtetërore në Serbi, pasi krimet e kryera në Kosovë, ishin krime të kryera nga shteti i Serbisë”, thuhet në njoftimin e kryeministrisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Petkov për propozimin francez: Shkup tani ka zgjidhje për të ardhmen e saj

Kryeministri bullgar i dorëhequr Kiril Petkov sot ka deklaruar se do të…

Stuhia e pluhurit në Illionis të ShBA-së shkakton mbi 50 aksidente trafiku – disa të vdekur

Shumë viktima janë raportuar pasi një stuhi pluhuri shkaktoi përplasjen e të…

Rusia e sulmon me dronë kamikazë qytetin e lindjes të Zelenskyt

Rusia e ka sulmuar qytetin e lindjes së Volodymyr Zelenskyt, Kryvyi Rih,…

Washington Post: Ukraina ka nisur kundërsulmin e shumëpritur kundër Rusisë

Forcat e Ukrainës kanë nisur kundërofensivën e tyre të shumëpritur për të…

Trump kritikon Biden për Afganistanin: Poshtërimi më i madh në politikën e jashtme të SHBA

Ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka kritikuar kreun…