Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është duke qëndruar për vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

I pari i qeverisë, duket se këtë vizitë do ta vazhdojë edhe për një javë ku më 14 maj do të mbajë një ligjeratë publike në Universitetin DePaul në Chicago, organizuar nga Departamenti i Studimeve Shqiptare.

Kurti, vizitën zyrtare e nisi më të premten, ndërsa të dje bashkë me ministren Rizvanolli nisën negociatat me MCC-në për një projekt energjetik, vlera e të cilit pritet të jetë mbi 200 milionë euro.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ndryshimi i drejtimit nga India rreth agresionit rus në Ukrainë

India ka “dënuar pa mëdyshje” vrasjen masive të civilëve në Bucha, duke…

Kurti: Qytetarët duan një shtet demokratik

“Demokracia ka nevojë për qytetarë aktivë dhe të mirë informuar që marrin…

19 raste të reja me Covid-19 në vend, 126 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë informon se sot Instituti i Shëndetit Publik regjistron 126…

Një i vdekur dhe dy oficerë policie u plagosën në Pensilvani

Një oficer policie u qëllua për vdekje dhe dy të tjerë u…

Tetovarët: Kryetarja na ka harruar! 5 autobusët nuk lëvizin sepse nuk ka shoferë, thotë Arifi

Ka muaj që lagjja 146 në Tetovë ka mungesë të ujit. Kryetarja…