Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar pas situatës së krijuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, si rezultat i një fatkeqësie natyrore që ka goditur disa shtete në SHBA.

Kurti u ka shprehu ngushëllime familjeve të viktimave që humbën jetën nga tornadot Kentucky.

“Lajm tronditës nga SHBA-të. Ngushëllimet tona për familjen dhe miqtë e mbi 100 jetëve të humbura në tornadot e Kentucku dhe falënderimet më të sinqerta për reaguesit e parë që e vunë veten në rrezik”, ka shkruar Kurti.

Sipas raportimeve të mediave botërore thuhet se mbi 20 tornado kanë goditur këtë pjesë, duke lënë të vdekur më shumë se 100 persona.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Serbia të tërheq forcat e armatosura të dërguara pranë kufirit të Kosovës

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme e Republikës së Shqipërisë, ka…

Publikohet metodologjia e regjistrimit të popullsisë

Enti Shtetëror i Statistikës publikoi metodologjinë e regjistrimit të popullsisë, vendbanimit dhe…

Së paku 24 të vdekur në SHBA nga i ftohti arktik

Të paktën 24 njerëz kanë vdekur në SHBA pasi acari nga Arktiku…

Mjekët, policët e gazetarët, më të rrezikuar nga virusi

Mjekët, ushtria, policia, punonjës të mediave. Të gjithë shkojnë të punojnë në…

Vazhdon me rrena publike Shaqir Fetai

Sot, në hapësirat e UT-së janë promovuar dy vepra të Gjeneral Kudusi…