Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, në raportimin e tij në kuvend për takimin e Ohrit ka folur rreth Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.

Kurti tha se nuk do të ketë kompetenca ekzekutive.

“Unë personalisht kam kundërshtuar disa nga marrëveshjet në të kaluarën dhe vazhdoj të punoj për një rezultat më të mirë. Ato detyrime nga e kaluara, janë edhe të përfshira implicit në procesin e dialogut sepse janë ngritur gjatë bisedimeve dhe çdo gjë ne do ta konsiderojmë nga prizma e Kushteutës sonë, e Republikës sonë, e ligjshmërisë sonë dhe e vlerave e kartave normative ndërkombëtare, në veçanti europiane”, tha Kurti.

“Unë kurrë nuk do ta konsiderojë asnjë model të autonomisë territoriale”, theksoi ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Osmani pas përfundimit të Samitit të ‘Brdo-Brijunit’: Jemi kundër çdo ideje për ndryshim kufijsh

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbajtur një konferencë për media pas…

Lukashenko pretendon se ka qenë shënjestër e një komploti vrasjeje

Lideri bjellorus Alyaksandr Lukashenko ka pretenduar se ka qenë shënjestër e një…

Osmani: Nuk mund të ketë paqe në rajon pa zbardhjen e fatit të zhdukurve

Në 24-vjetorin e masakrës së Krushës së Madhe, presidentja e Kosovës, Vjosa…

Një kamion mallrash dhe një veturë bien në kanal, mungonin shenjat treguese në rrugë

Në rrugën në dalje të Kumanovës, një kamion dhe një veturë golf…

Erdogan: Turqia u dërgoi ndihmë 17 vendeve në luftën kundër koronavirusit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se 69 vende deri më…