“Sa i përket vëllimit kohor të punës që bëj, dialogu nuk është prioriteti numër 1 njësoj siç e kam thënë më parë”.

Kryeministri Albin Kurti në seancën që po zhvillohet në Kuvendin e Kosovës, ka thënë se pajtohet që nevojitet një seancë e mbyllur duke pasur parasysh se ka deputetë që flasin pa lidhje.

Ai kështu ka thënë duke iu referuar Arben Gashit të LDK-së dhe Abelard Tahirit të PDK-së.

“Sa i përket vëllimit kohor të punës që bëj, dialogu nuk është prioriteti numër 1 njësoj siç e kam thënë më parë”.

“E kam edhe një zëvendës që merret edhe me çështjen e dialogut, pra nuk ka ndryshuar. Përkushtimi im nuk është ajo çka shihet medoemos në lajmet televizive”.

“Është e vërtete që ne duam marrëveshje finale me njohjen e ndërsjellë dhe po them ndërkombëtarisht të obligueshme sepse na nevojitet një marrëveshje”.

“Është e vërtete që ne e kemi kritikuar dialogun dikur, por çfarë ka qenë ai dialog. Nëse kemi ndryshuar qëndrim, atëherë ajo ka ndodh me 10 shtator 2014 me marrëveshjen e VLAN-it”.

“E kam shumë të vështirë të diskutojmë për strategji me dikë që thotë nuk na interesojnë rrugët që shtrohen në veri”.

“Tahiri tha kemi policë që nuk mund t’i mbrojnë institucionet në veri. Kjo është sikur t’i bësh thirrje Serbisë”.

“Pajtohem me Hoxhajn kur thotë se na nevojitet një seancë e mbyllur kur kemi deputete që flasin kaq pa lidhje”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Zbardhen detajet e shkëmbimit të të burgosurve ndërmjet SHBA-së dhe Rusisë

Janë zbardhur detajet e shkëmbimit të të burgosurve, operacion i realizuar të…

Zhgënjimi në Maqedoninë e Veriut lidhur me negociatat për BE

Në Maqedonine e Veriut thuajse janë shuar shpresat për marrjen e datës…

VMRO-DPMNE: Prezantuesja Besmira Ejupi është punësuar në MPJ

Ish prezantuesja Besmira Ejupi, për të cilën flitej më herët se u…

Zaevi dhe Mickoski nesër përfundojnë izolimin

Dy liderët e partive më të mëdha politike, Zoran Zaev dhe Hristijan…

Mesazhi i Erdoganit drejtuar popullit për koronavirusin

Presidenti Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) publikoi një mesazh zanor në…