Situata e tensionuar në veri të vendit, mblodhi të dielën Këshillin e Sigurisë në Prishtinë.

Pas këtij takimi kryeministri Albin Kurti, doli në konferencë me ministrin e Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla.

Fillimisht Kurti u la pak faj paraardhësve për mosintegrim të veriut, pastaj si shef i ekzekutivit pohoi se bllokimet e rrugëve atje po i dirigjon Beogradi.  Por, heqjen e tyre ia kërkoi misionit paqeruajtës të KFOR-it.

E shtyrjes së zgjedhjeve që i paraprijnë edhe afatet shtesë për targa e dokumente,  Kurti nuk e sheh si zbutje të qeverisë që drejton.

Derisa ministri i Brendshëm, konfirmoi se serbët vendosën 6 barrikada si protestë ndaj arrestimit të ish-policit Dejan Pantiq, ku pati edhe të shtëna.

Por Sveçla nuk komentoi raportimet se pas këtij zhvillimi pati bllokim të patrullave policore.

Të dy qeveritarët u bënë thirrje serbëve nga veriu që të bashkëpunojnë me institucionet kosovare dhe të mos bien pre e grupeve kriminale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Blinken: Rusia po paguan “kosto të lartë” në Ukrainë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha të premten se vendimi i…

Aktakuza e plotë ndaj Gucatit e Haradinajt

Gjykata Speciale sot ka nisur gjykimin ndaj ish-krerëve të OVL-UÇK-së, Hysni Gucati…

Helmimi nga alkooli lë të vdekur 34 persona në Rusi

34 persona kanë humbur jetën pas një helmimi masiv që dyshohet të…

Presidenti i Kroacisë nesër vjen në Kosovë

Presidenti i Kroacisë, Zoran Milanoviq, nesër do të jetë në Kosovë për…

Qeveria kanadeze ndan nga 2.000 dollarë në muaj për 5,4 milion qytetarë

Qeveria e Xhastin Trudos bëri të ditur se pothuajse 5,4 milionë kanadezë…