Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë vizitës zyrtare në Bruksel është takuar edhe me Komisionerin e BE-së për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi.

Kurti ka thënë se Bashkimi Europian duhet t’i trajtojë shtetet e Ballkanit Perëndimor si anëtarë të ardhshëm të saj.

“Shtetet e Ballkanit Perëndimor duhet të trajtohen si anëtarë të ardhshëm të Bashkimit Europian. Ne nuk jemi as “afër” dhe as “fqinj”, sepse jemi të rrethuar nga Bashkimi Europian. Kam theksuar se kjo duhet të jetë qasja e BE-së ndaj rajonit. Unë e sigurova atë [Oliver Varhelyi] për angazhimin tonë për reforma dhe ramë dakord që BE-ja nuk duhet të ketë alternativë”, ka shkruar shefi i qeverisë kosovare në një cicërimë në Twitter.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…