Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një konferencë për media ka folur për Asociacionin, duke thënë se është bërë shkelja e marrëveshjen që në momentin kur Serbia u ka dërguar letra dërguar vendeve anëtare të BE-së, kundër anëtarësimit të Kosovës.

“Presidenti i Serbisë i ka letra dërguar vendeve anëtare të BE-së, në veçanti pesë shteteve mosnjohëse kundër aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Me këtë rast ajo e ka shkelë marrëveshjen më të dashur të Brukselit, atë të 19 prillit 2013, në pikën 14 të së cilës thuhet se Kosova e Serbia nuk do ta pengojnë njëra-tjetrën për integrimet evropiane”, u shpreh ai.

Ai tha se kjo marrëveshje me 15 pika, ku gjashtë pikat e para janë për asocioacionin, siç u shpreh ai, është shkelur tashmë nga Beogradi.

“Marrëveshjen me 15 pika, ku gjashtë pikat e para janë për asocioacionin e ku është edhe pika e 14 është shkelur tashmë nga Beogradi, prej momentit kur ata i kanë dërguar letra vendeve anëtare të BE-së dhe u kanë thënë mos e pranoni aplikacionin e Kosovës, ata në fakt ata e kanë shkelur atë marrëveshje, marrëveshjen më të dashur të tyre. Mbi atë marrëveshje tashmë ndodhet vetë këmba e Serbisë e cila e ka shkelur në pikën e 14-të”, tha tutje Kurti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Osmani takoi ministrin Mehaj dhe komandantin Rama, flasin për ngritjen e kapaciteteve të FSK-së

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, sot priti në takim koordinues…

Reuters për arrestimin e spiunes ruse Daria Aslamova në Kosovë: Rusia aleati kryesor i Serbisë

Të shtunën pasdite është ndaluar të hyjë në Kosovë, Daria Aslamova, e…

Detaje nga vrasja në Gostivar

Gostivar, 18 Shtator – Mbrëmë në Gostivar, ashtu siç raportoi Gostivari Sot,…

Pritshmëri të pakta për takimin e Presidentit Joe Biden me Presidentin kinez Xi Jinping

Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë po përpiqen të ulin pritshmëritë përpara takimit…

Christopher Hill i nominuar për ambasador në Serbi

Shtetet e Bashkuara të Amerikës me emërimet e reja të ambasadorëve në…