Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka konfirmuar lirimin e tre policëve që u rrëmbyen nga forcat serbe. Edhe pse të lumtur me lirimin e tyre, Kurti thotë se rrëmbimi dhunon të drejtat e njeriut dhe se agresioni serb duhet të mbajë përgjegjësi.

“Mund të konfirmojmë se 3 policët e rrëmbyer janë liruar. Ndonëse jemi të gëzuar që ata do të mund të kthehen tek familjet e tyre, ky rrëmbim konsiston në dhunimin serioz të të drejtave të njeriut dhe duhet të dënohet. Agresioni serb duhet të mbahet përgjegjës”, shkroi Kurti.

Kujtojmë që ditën e sotme, Gjykata e Kralevës i ka komunikuar tre policëve aktakuzën dhe se ata mund të mbrohen në gjendje të lirë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Mogerini: Refuzimi i Shkupit dhe Tiranës është më shumë se shans i humbur, ai është gabim historik

Përfaqësuesja e lartë për Politikë të Jashtme të BE-së në largim, Federika…

Harrojeni naftën, karburanti i së ardhmes është hidrogjeni i gjelbër!

Teksa kriza klimatike përshkallëzohet, bota po përdor gjithmonë e më shumë energji…

Prej sot hyjnë në fuqi masat e reja kufizuese në Maqedoni

Në Maqedoninë e Veriut prej sot hyjnë në fuqi masat anti-COVID-19 të…

Qeveria jep detaje nga takimi Kurti-Haradinaj

Pas deklaratës para mediave të kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj për takimin…

Ukraina synon bisedimet e paqes me Rusinë deri në fund të shkurtit – ministri i Jashtëm zbulon vendin dhe ndërmjetësin e mundshëm

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, ka thënë se vendi i…