Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka folur për kërkesën e tij që në Kosovë të shtohen trupat e KFOR-it.

Ai tha se Kosova ka shprehur interesimin që të ketë prezent më shumë ushtarë të KFOR-it për shkak të 48 bazave ushtarake të Serbisë në kufi me Kosovën.

“28 baza janë ushtarake dhe të tjerat quhen civile por sidomos për shkak se prezenca e elementeve ushtarake paramilitare si mercenarët e Wagnerit, ku prezenca e tyre në këto baza është shumë brengosëse dhe sfiduese”, është shprehur Kurti.

Tutje, ai tha se për më shumë se dy dekada, në Kosovë janë prezent ushtarët austriakë dhe sipas tij, për krejt këto vjet, Kosova s’ka pasur asnjë incident me ta dhe ka pasur vetëm kujtime të mira.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Biden emëron dhe Sekretarin për Arsimin

Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden, ka emëruar Miguel Cardona si për…

Bogoevski jep dorëheqje nga funksioni i deputetit, Ahmeti nuk e ka ndërmend!

Deputeti Pavle Bogoevski ka paraqitur dorëheqjen e tij deri tek shërbimet parlamentare.…

Reagimi i VMRO-së për kuadrot e LSDM-së për zgjedhjet lokale

VMRO-DPMNE ka reaguar pas publikimit të kandidatëve për kryetar komunash në zgjedhjet…

Dosja e rastit të Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt i kalon trupit gjykues

Dosja e rastit të ish-krerëve të Organizatës së Veteranëve të Luftës, Hysni…

Borell të hënën viziton Shkupin

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punë të Jashtme dhe Siguri, zëvendëspresidenti…