Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë që janë të pavërteta deklaratat e deputetit, Haki Abazi i cili pretendoi se Prokuroria Speciale duhet të intervistojë ministren Albulena Haxhiu, kreun e ekzekutivit për zhdukjen e mostrave të Astrit Deharit.

Kurti para mediave ka thënë që ato deklarata të deputetit Abazi, janë “të pavërteta” dhe “të pasakta”.

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu kishte deklaruar se menjëherë pasi ka kuptuar deklaratat e deputetit Abazi, ka kërkuar nga ushtruesi i detyrës së Kryeprokurorit të Shtetit, Besim Kelmendi që të njoftohet Prokuroria Speciale dhe Abazi të jetë dëshmitar i rastit të mostrave të Astrit Deharit.

Një muaj pas përvjetorit të gjashtë të vdekjes së Astrit Deharit, Ministrja e Drejtësisë Albulena Haxhiu kishte dalë me një njoftim se mostrat e tij janë zhdukur nga IML.

Ndryshe ka nisur intervistimi i deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje Haki Abazi, nga Prokuroria Speciale.

Javën e kaluar, Abazi kishte kërkuar nga Prokuroria që të merret në pyetje kryeministri i vendit Albin Kurti për zhdukjen e mostrave të Astrit Deharit, nga Instituti i Mjekësisë Ligjore.

`

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

USAID 37 milionë USD për 25 shtetet e prekura nga COVID-19

Agjensia e Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) do të japë…

KFOR-i rihap dy rrugë në veri pasi ishin mbyllur nga Policia për ta penguar kontrabandën

Për tri ditë, KFOR-i në bashkëpunim me Policinë e Kosovës dhe Ministrinë e…

Debati për ribalancin e Buxhetit për vitin 2019 do të vazhdojë nesër

Deputetët pasdite e vazhduan debatin për propozim ribalancin e plotësuar të Buxhetit…

Sot takohen grupet e punës për përpilimin e ligjit të Prokurorisë Publike

Sot takohen grupet e punës për Ligjin e Prokurorisë Publike. Takimi vjen…

Tensionet shpërthejnë pasi policia izraelite hyn sërish në xhaminë Al-Aksa

Policia izraelite ka hyrë në kompleksin e Xhamisë Al-Aksa ndërsa besimtarët u…