Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ripërsëritur qëndrimin e tij kundër Ballkanit të Hapur.

Ai ka thënë se s’ka Ballkan të Hapur pa qenë gjashtë vendet e rajonit dhe pa trajtim të barabartë. Madje sipas tij, ky ka qenë edhe mesazhi i të dërguarit të posaçëm të ShBA-së, Gabriel Escobar.

Kreu qeveritar tha se pret nesër nga kancelari gjerman Olaf Scholz mesazhe të qarta për fuqizim të Procesit të Berlinit.

I pyetur nga KosovaPress, rreth ofertës së Serbisë për ofrim të linjitit në këmbim të energjisë elektrike, Kurti, u përgjigj negativisht, duke thënë se Vuçiq prej idesë së shkëmbimit të territoreve, tash po e dëshiron qymyrin e Kosovës.

Ai foli edhe për veteranët e UÇK-së, për të cilët tha se ka ndjeshmëri të madhe.

Këto komente Kurti i bëri të enjten, pas dorëzimit disa medaljeve të njësisë speciale të EULEX-it.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Palestinezët do të dorëzojnë në SHBA plumbin që vrau Shireen Abu Akleh

Autoritetet palestineze kanë rënë dakord që të dorëzojnë tek autoritetet amerikane, plumbin…

Mbi 20 gazetarë u sulmuan në veri, flet kryetari i AGK-së

Mbi 20 është numri i gazetarëve që janë sulmuar sot gjatë raportimit…

Maqedoni e Veriut: 18 të vdekur dhe 50 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Maqedoninë e Veriut kanë vdekur 18…

Vazhdon sot në Kuvend diskutimi për të pagjeturit

Në seancën plenare të Kuvendit do të vazhdojë diskutimi për çështjen e…

Arrestohet pasi i gjenden zollë dhe gulinov në shtëpi

Policia në Gjakovë ka arrestuar një 30-vjeçar të cilit i janë gjetur…