Kryeministri Albin Kurti, ndalimin e Rada Trajkoviqit nga Serbia në kufirin me Kosovën, e ka quajtur hakmarrje kundër serbëve të Kosovës, të cilët i binden ligjeve të Kosovës.

“Ndalimi 10-orësh kufitar i Dr. Rada Trajkoviqit, këshilltare e ministrit të Kosovës Nenad Rashiq dhe diabetike, për herë të dytë këtë javë nga regjimi autokratik i Serbisë, është një shkelje e rëndë e të drejtave të njeriut dhe hakmarrje tipike kundër serbëve të Kosovës që i binden ligjit”, tha Kurti, ndërsa i etiketoi SHBA-në, Josep Borrellin dhe Miroslav Lajçakun.

Kujtojmë se Trajkoviqi është ndaluar dje nga policia kufitare serbe teksa po shkonte nga Kosova për në Serbi. Ajo aktualisht është duke u mbajtur nga pjesëtarë të BIA-s serbe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ukrainë-Legjioni ndërkombëtar tashmë është krijuar dhe po mbron Kievin

Rada supreme e Ukrainës ka njoftuar në kanalin e saj në Telegram…

Koreja e Veriut teston raketën e ndaluar interkontinentale

Koreja Veriore ka testuar një raketë të ndaluar interkontinentiale për herë të…

Reagimi i mjekëve për deklaratat e Trumpit

Mjekët paralajmëruan që sugjerimi i presidentit në lidhje me injeksionin e dezifenktantëve…

​Ministri i Jashtëm turk në Kosovë, takon sot Osmanin e Gërvallen

Ministri i Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlut Çavusoglu, po qëndron për…

Freedom House: Maqedonia e Veriut, demokraci e pjesshme

Në raportin e organizatës amerikane, Freedom House Maqedonia e Veriut ka pasur…