Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka mbajtur një fjalim në mbledhjen e 48-të të Këshillit të Përgjithshëm të VV-së.

Ai ka folur në lidhje me energjinë elektrike, duke thënë se çmimi është vazhdimisht në rritje.

Kurti tha se për të dal nga kjo krizë energjetike, mënyra më e mirë është kursimi.

Ai gjithashtu theksoi se kanë ndarë 100 milionë euro për të zbutur ndikimin e rritjes së faturave të energjisë.

“Ne tashmë kemi ndarë 100 milionë euro për të zbutur ndikimin e rritjes së faturave të energjisë për qytetarët, por çmimi i energjisë është vazhdimisht në rritje, prandaj na duhet një debat i hapur dhe i sinqertë mes nesh mbi gjendjen që jemi dhe sfidën që kemi përpara në mënyrë që gjatë dimrit të fokusohemi  në atë që është e mundur e mbi të gjitha është kursimi i energjisë”, u shpreh ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Mes luftës dhe frikës, rrëfimi i shqiptarëve të Ukrainës pas agresionit rus

Pas agresionit rus, shqiptarët e Ukrainës kanë rrëfyer përjetimet e tyre të…

Ukraina thotë se ka vrarë edhe dy gjeneralë të tjerë rusë

Ushtria ukrainase pretendon se ka “eliminuar” dy gjeneralë të tjerë rusë gjatë…

Filipçe: Masat e shtrënguara do të sjellin rezultate

Ministri i Shëndetësisë, Filipçe gjatë konferencës së sotme tha se për të…

Regjistrimi patjetër do të realizohet, ja kush regjistrohet

Regjistrim do të ketë vitin e ardhshëm në prill, pasi kjo është…

​Krimineli Ratko Mlladiq shtrihet në spital

Krimineli i luftës Ratko Mlladiq, i cili po vuan dënimin e përjetshëm…