Kryeministri Albin Kurti para kabinetit qeveritar tha se po “kalon me shpejtësi” afati që autoritetet shtetërore i kanë dhënë KFOR-it për largimin e barrikadave në veri.

Kurti shtoi se vendosja e barrikadave është një veprim i “paligjshëm dhe i patolerueshëm”.

Ai ka thënë se qeveria është duke pritur që KFOR-i t’i largojë barrikadat brenda afatit që i është dhënë, shkruan Ekonomiaonline.

“Vendosja e barrikadave në rrugë, është veprim i paligjshëm dhe nuk do të tolerohet. Në përputhje me vlerësimin e sigurisë, ne i kemi dhënë kohën dhe hapësirën KFOR-it për të vepruar, por sigurisht se kjo kohë po kalon me shpejtësi”.

“Nuk mund të qëndrojnë edhe parimi i lëvizjes së lirë, edhe barrikadat në rrugë”, ka thënë ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

OBSH: Në Maqedoni paguhen harxhime enorme për…

Thuajse gjysma e amvisërive në RMV kanë paguar privatisht për shërbimet mjekësore.…

Plagosje me armë zjarri në Haraçinë

Një person ka mbetur i plagosur në Haraçinë të Shkupit. Informatat e…

Sveçla pas operacionit “Emigranti”: Shteti ynë është i determinuar për ndalimin e krimit

Ministri i Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla, ka bërë të ditur se…

SHBA: Të shtëna me armë zjarri, tre të vdekur dhe 11 të plagosur

Tre persona kanë vdekur si pasojë e të shtënave me armë zjarri…

Kapet kamioni me 88 emigrantë, arrestohet shoferi nga Maqedonia

Policia në Bullgari ka arrestuar rreth 100 emigrantë nga Afganistani të cilët…