Alexei Navalny është në një situatë “kritike” pas helmimit të mundshëm, tha një bashkëpunëtor i tij i ngushtë. Lideri i opozitës ruse raportohet se kishte dhimbje të forta barku ndërsa një autoambulancë u dërgua në burg.

Navalny, politikani më i shquar i opozitës ruse, ka pasur dhimbje të forta stomaku në burg, të cilat mund të jenë rezultat i një helmi me veprim të ngadaltë.

Ruslan Shaveddinov deklaroi javën e kaluar se një ambulancë u thirr në burgun e sigurisë maksimale IK-6 në Melekhov, rreth 250 km në lindje të Moskës, ku ai është i burgosur.

“Situata e tij është kritike, të gjithë jemi shumë të shqetësuar”, tha Shaveddinov Guardian në një intervistë telefonike, raporton theguardian.

Shaveddinov shtoi se situata duhet të ketë qenë shumë e keqe nëse thirrej ndihma dhe autoritetet e burgut refuzuan ta shtronin në spital Navalnyn.

Nuk ka pasur asnjë përditësim për shëndetin e Navalny që nga arritja e ambulancës, tha Shaveddinov, sepse autoritetet e burgut po bëjnë gjithçka që munden për ta izoluar atë. Navalny komunikon me botën e jashtme përmes avokatëve të tij.

Opozitari 46-vjeçar po vuan gjithsej 11 vjet e gjysmë burg për akuzat e mashtrimit dhe përbuzjes së gjykatës, të cilat grupet e të drejtave thonë se ishin të sajuara për t’i mbyllur gojën.

Navalny u helmua me Novichok, agjent nervor i prodhuar nga sovjetikët, në një udhëtim në Siberi në vitin 2020. Ai po trajtohej në Berlin dhe akuzoi presidentin rus, Vladimir Putinin se qëndronte pas sulmit. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Presidentja Osmani mirënjohëse ndaj Emirateve të Bashkuara Arabe për donacionin e Spitalit për Fëmijë

Presidentja e vendit Vjosa Osmani, është shprehur mirënjohëse ndaj Emirateve të Bashkuara…

Rusia e Ukraina takohen ‘online’ më 1 prill

Bisedimet për paqe mes Rusisë dhe Ukrainës do të vazhdojnë më 1…

Italia shpall gjendjen e jashtëzakonshme në pesë rajone për shkak të thatësirës më të madhe në 70 vjet

Italia ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në pesë rajone veriore që rrethojnë…

Inspektorët largohen nga zyrat e “Besa Trans-Shkup”

Inspektorati Shtetëror për Transport është larguar nga zyrat e zyrat e kompanisë…

Sulmi në Leposaviq, policia identifikon dy të dyshuarit, njëri i përfshirë në mbi 80 vepra penale

Policia e Kosovës, ka bërë të ditur se ka identifikuar personat e…