New York Times: Ka rritur nivelin më të lartë të vrullit në jug

Edhe pse ka javë që ka nisur, kundërofenisva ukrainase për spastrimin e territorit nga pushtuesit rusë mendohet të ketë arritur tani në kulmin e saj.

Burime nga Pentagoni thonë për të përditshmen New York Times se tashmë kundërofensiva mund të ketë arritur nivelin më të lartë të vrullit, veçanërisht në rajonin jugor të Zaporizhias. Zyrtarët ukrainas thanë se gjatë 24 orëve të fundit kanë rrëzuar 36 raketa të hedhura drejt territorit ukrainas nga flota ruse e Detit të Zi. Po ashtu kanë rrëzuar edhe 8 dronë rusë.

Luftimet janë intensifikuar në rajonet lindore, ndërsa presidenti Volodimir Zelenski tha se një prej qëllimeve kryesore është ripërfshirja e Krimesë në kontrollin e plotë të Ukrainës.

Ndërkaq, ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu kreu një vizitë të pazakontë në Penian, ku u takua me diktatorin komunist Kim Jong Un. Gjatë vizitës që për qëllim ka thellimin e bashkëpunimit, Kim Jong Un i tregoi Shoigut edhe arsenalin e armëve të ndaluara bërthamore të Koresë së Veriut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rekord pas rekordi: India regjistron mbi 126 mijë raste të reja me coronavirus

India sot raportoi 126.789 raste të reja të coronavirusit, rritja më e…

FCC i ndalon kompanisë kineze të komunikacionit të veprojë në SHBA

Komisioni Federal i Komunikimeve (FCC) i Shteteve të Bashkuara i ka hequr…

Von der Leyen për vendimin për targat: Rregullat duhet të respektohen në çdo shtet

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka folur për afatin…

BBC me reportazh special të miqësisë serbo-ruse: Nga mercenarët serbë në Wagner deri tek mos vendosja e sanksioneve ndaj Rusisë

Televizioni publik britanik, BBC ka shkruar një artikull të gjatë rreth lidhjeve të serbëve…

Bisedimet për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Ministri i Jashtëm Turk: Bisedimet do të rifillojnë më 9 Mars në…