Shtetet që e “keqtrajtuan Ukrainën”, do të mbajnë përgjegjësi pas përfundimit të luftës, ka paralajmëruar ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba.

Në një intervistë për BBC-në, ai tha se zgjedhja e bërë nga çdo komb pas pushtimit të Rusisë do të “merret parasysh në ndërtimin e marrëdhënieve të ardhshme”.

Ai paralajmëroi gjithashtu se vonesat e dërgesave të armëve perëndimore do të kushtonin jetë ukrainase.

“Nëse një dërgesë shtyhet për një ditë, do të thotë se dikush do të vdesë në vijën e parë”, tha ai.

Në një intervistë të gjatë për BBC-në, Kuleba diskutoi gjithashtu se si beson se lufta do të përfundojë, rolin e Kinës në luftë dhe zhgënjimin e tij që Papa Françesku nuk e ka vizituar ende vendin e tij në kohë lufte.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Anëtarësimet në BE me rregulla të reja, qëllim i vjetër

Komisioni i BE-se dëshiron ta ketë mirë me të gjithë: Edhe të…

“Monstra”, palët do të japin fjalët përfunduese

Në Gjykatën themelore penale në Shkup sot duhet të vazhdojë gjykimi për…

Shqipëri, 1124 raste të reja dhe 14 viktima nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Shifrat e rasteve të reja nga koronavirusi mbeten në nivele të larta…

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri/ Niko Peleshi pret gjeneralin amerikan

Në kuadër të stërvitjes “Defender Europe 21”, ministri shqiptar i Mbrojtjes, Niko…

Gruaja ishte në javën e fundit të fundit, nga të shtënat vdiq edhe foshnja

Gruaja e vrarë sot para hyrjes së Klinikës së Gjinekologjisë në QKUK,…