Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka njoftuar se duke filluar nga nesër Kosova do të futet në listën e vendeve me rrezikshmëri të lartë për përhapjen e COVID-19.

Kështu do të futen në fuqi kufizimet për udhëtarët që hyjnë nga Kosova në territorin e Gjermanisë.

Personat që hyjnë Gjermani e që gjatë 10 ditëve të fundit kanë qëndruar në Kosovë duhet që të regjistrohen në regjistrin digjital të udhëtimit – të njëjtit që nuk janë vaksinuar ose s’kanë test që janë shëruar nga COVID-19 ose kanë rezultat negativë duhet të karantinohen.

Karantinimi mund të përfundojë më herët në rast të një testimi negativ pas pesë ditësh nga hyrja në territorin gjerman.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Biden: SHBA do të publikojë gjetjet mbi origjinën e koronavirusit

SHBA do të publikojë rezultatet e hetimeve mbi origjinën e koronavirusit që…

Një tërmet prej 6.2 ballë godet Japoninë

Një tërmet me fuqi 6,2 ballë ka ndodhur në brigjet jugore të…

Ukraina kërkon sanksione/ Rusia, 190 mijë trupa përgjatë kufirit

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky tha të shtunën se sanksionet ndaj Rusisë…

MPJD reagon pas ndalimit të boksierëve kosovarë në Serbi

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës ka reaguar për ndalesën e…

Kjo është mënyra e moderuar që Gjermania po provon për të dalë nga kufizimet

Shumë lande federale po krijojnë fakte para diskutimit të radhës në Berlin…